Menu:
  Startowa
  Sromowce
  Noclegi - pokoje
  Piękno Pienin
  Spływ Dunajcem
  Trzy Korony
  Czorsztyn i Niedzica
  Czerwony klasztor
  Wędkarstwo
  Ciekawostki regionalne
  Mapa Pienin

  Linki
  Reklama - współpraca
  Napisz do mnie
  Kontakt GG

Pieniny

Pieniny to malowniczy łańcuch górski rozpostarty na północny zachód od Tatr charakteryzujący się nagimi wapiennymi ścianami skalnymi . Pieniny dzielą się na:
- Pieniny Spiskie rozciągnięte miedzy Białką a Czorsztynem z największym szczytem Żar (879m)
- Pieniny właściwe wznoszące się między Czorsztynem a Szczawnicą z trzema Koronami (982m)
- Małe Pieniny położone na wschód od wylotu Przełomu Pienińskiego z górą Wysoka (1052m)
Dla ochrony niepowtarzalnej przyrody, piękna krajobrazu w 1932 r. powstał Pieniński Park Narodowy.

Ekspozycje Pienińskiego Parku Narodowego

W Sromowcach Niżnych w drodze na Trzy Korony warto zobaczyc ekspozycję parku. Jest na niej ukazana historia Pienińskiego Parku Narodowego, opisane są gatunki zwierząt które tu występują oraz te których już nie ma. Przy budynku posadzone są rośliny i kwiaty rosnące na terenie parku.

Wąwóz Homole

Ściany wąwozu Homole są niezwykle strome i wysokie, miejscami sięgają 200 do 300 m. Nad poziom wody potoku. Skały porastają przeróżne trawy i turzyce, zioła i kwiaty, mech i porosty. Na terenie wąwozu występują liczne wodospady tworzące w skale idealnie gładkie zbiorniki wody.

Góra Zamkowa

Tutaj znajdują się pozostałości zamku Pienińskiego który został wybudowany po najeździe Tatarskim z 1241 r. Zamek został zbudowany prze Bolesława Wstydliwego dla jego żony Kingi, która po najeździe Tatarkim miała tu schronienie wraz z siostrami zakonnymi. Na górze Zamkowej znajduje się wykuta w 1904 r. Sztuczna grota w której ustawiono statuę Błogosławionej Kingi.
W 1904 r. w drewnianym domku na nadbramiu zamku zamieszkał pustelnik któremu w 1914 r. zrzucono niesłusznie szpiegostwo i aresztowano. Po latach drewniany domek trafiony piorunem spłonął.

Jaworki 10 km od Szczawnicy

Niewielka połemkowska wieś położona w górnej części doliny Grajcarka. Warta zwrócenia uwagi jest cerkiew z czasów łemkowskich stojąca na wzgórzu nad wsią. Na strychach cerkwi która obecnie jest kościołem rzymskokatolickim znalazł schronienie żadki gatunek nietoperza Podkowca Małego.

Rezerwat - Biała Woda (powierzchnia 33,7)

Malowniczy fragment doliny potoku Biała Woda w Małych Pieninach o pięknym krajobrazie skał wapiennych. Znajdują się tutaj turnie i bloki skalne pomiędzy którymi potok tworzy urokliwy przełom o nazwie Międzyskały
Przez wieki potok Biała Woda uformował w wapiennych skałach gładkie, krągłe koryta.
Turyści często korzystają z tego daru natury zwłaszca w upalne dni
Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego

Pole latem

Lasy pełne grzybów

Rwący Dunajec

Copyright© Krzysztof Lis 2007. Wszelkie prawa zastrzeżone