Menu:
  Startowa
  Sromowce
  Noclegi - pokoje
  Piękno Pienin
  Spływ Dunajcem
  Trzy Korony
  Czorsztyn i Niedzica
  Czerwony klasztor
  Wędkarstwo
  Ciekawostki regionalne
  Mapa Pienin

  Linki
  Reklama - współpraca
  Napisz do mnie
  Kontakt GG

Ciekawostki regionalne

Pieniny nazywane były dawniej Pioniny od pionowych skał.

Isntnieje legenda o bracie Cyprianie z Czerwonego Klasztoru XVIII w. który według legendy miał ponoć wystartować z Trzech Koron na latającej machinie i dolecieć aż do Tatr.

Mnisi Czerwonego klasztoru w swym umartwianiu byli i skorzy do waśni ze starostami czorsztyńskimi. Przedmiotem sporów były np. ryby z Dunajca na które mnisi zapuszczali sieci. Spory były tak gorące że nawet dochodziło do orężnych utarczek, które łagodzić musieli wysłannicy z Krakowa.

Dlaczego górale na swych kapeluszach mają muszelki?
Otóż kiedyś górale spływali Dunajcem aż do morza Bałtyckiego. Na znak i pamiątkę każdej wyprawy dokładali jedną muszelkę czyli każda muszelka oznaczała zaliczoną kolejną długą i niebezpieczną wyprawę.

Spływ Dunajca odbywa się na łodziach flisackich to nie są tratwy jak uważa wielu turystów.

Odcinek Dunajca zwany "zbójnickim skokiem" wywodzi się od legendy Janosika więzionego w lochach zamku w Niedzicy. Tam ponoć udręczony i skuty łańcuchami wyrwał je i rozkruszył. Uciekając przeskoczył mury zamku a później dwie góry jakby u nóg miał skrzydła, oparł się na ciupasce i przeskoczył Dunajec by później gazdować na równinach.

Trzy Korony w podaniach i dokumentach nazywane były Koroną. Obecna nazwa nie ma uzasadnienia zarówno ani w tradycji ani w kształcie pięciu szczytów.

Opowieści ludowe głoszą że w grocie Aksamitówce spoczywa zbójnik Aksamit. W grocie tej mającej ukryte wejścia chroniła się przed różnymi niebezpieczeństwami miejscowa ludność.

gotowanie sera na oscypek

Oscypek - teorie zasłyszane...

  • Prawdziwy Oscypek jest z owczego mleka, więc można go kupić w sezonie wypasu owiec
  • Dużo serków choć bardzo smacznych jest z domieszką mleka krowiego (tzw. mieszane) Obecnie nie można ich nazywać Oscypkiem
  • W sklepach dużych miast pojawiły się już podróbki z nazwą Ocypek, które w smaku niczym nie przypominają nawet serków mieszanych (oscypek dla niedowidzących :-))
  • Oczywiście bardzo rzadko ale zdarza się, że serek by wyglądał na ładnie przywędzony jest moczony w kawie.
  • Gdy jest gorzki to poleżał już troche na słońcu...
  • Oscypek powinien skrzypieć w zębach
  • Serek smaczny zawsze można przed kupnem spróbować
  • Faktem jest, że serki mieszane których jest bardzo dużo są smaczne oraz to że wielu turystów jedząc je zachwalało oscypek.
Wędzenie oscypka
Budowa kładki na Słowację w Sromowcach

Budowa estrady w Sromowcach

Występy pieśni regionalnych

Spływy kajakowe na Dunajcu

Copyright© Krzysztof Lis 2007. Wszelkie prawa zastrzeżone