Menu:
  Startowa
  Sromowce
  Noclegi - pokoje
  Piękno Pienin
  Spływ Dunajcem
  Trzy Korony
  Czorsztyn i Niedzica
  Czerwony klasztor
  Wędkarstwo
  Ciekawostki regionalne
  Mapa Pienin

  Linki
  Reklama - współpraca
  Napisz do mnie
  Kontakt GG

Sromowce Niżne

Osada pierwotnie zwana Przekopem jest jedną z najstarszych osad w Pieninach. Pierwsze dokumenty ukazujące nazwę Przekop pochodzą z 1323r. Nazwa pochodzi od położenia w jarze Dunajca choć są i tłumaczenia mówiące, że mieszkańcy tej wsi lażącej 4 km od Czorsztyna strzegli jego gościńca. Gdy nadchodzić miało niebezpieczeństwo dla zamku ich zadaniem było zamknąć go "zakopać drogę" zawalić drogę drzewami, naszpikować głębokimi dołami.
Nazwa Sromowce (średniowieczna nazwa Szramowice) powstała od sołtysa Szrama. Opowieści głoszą, także iż sromili (jednoczyli) się tu różni ludzie a najwięcej zbójników, którym uprzykszyło się zbójowanie. Teren gór był dla nich schronieniem, było tu najbezpieczniej.
Tutaj właśnie rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek Dunajca Przełom Pieninński, którego wejście stanowią: Ostra Skała oraz po Słowackiej stronie Klasztorna Góra.
Kładka na Słowację Obecnie Sromowce Niżne sa najpiękniejszą miejscowością Pienin. To tutaj najlepiej spoglądać na Trzy Korony. Mieszkańcy Sromowiec to ludzie bardzo mili i przedsiębiorczy. Organizowane są tu często różne imprezy, festyny i zabawy. Grają kapele góralskie polskie jak i słowackie. Na pełnowymiarowy boisku piłkarskim rozgrywane są mecze okolicznych drużyn a drużyna Sromowiec ma rzeszę kibiców i liczne sukcesy.

W roku 2006 rozpoczeto budowę zadaszonej estrady oraz ukończono budowę mostu - kładki na drugą stronę Dunajca łącząc Sromowce ze Słowacją. W ten sposób wydłużyła się trasa rowerowa ze Szczawnicy wprost na Słowację. Na turystów przemierzających liczne szlaki górskie czekaja tu liczne gastronomie, których latem nie brakuje. Podawane sa tu smaczne zestawy obiadowe w przyzwoitych cenach.

Zimą Sromowce to baza wypadowa na stoki narciarskie. Blisko znajdują się wyciągi narciarkie "Polana Sosny" oraz trasy narciarkie Słowacji. Niezapomniany będzie tu także Sylwester spędzony w majestacie ośnieżonych szczytów Trzech Koron. Lokale gastronomoczne czynne zimą to restauracja "U Romana" oraz " U flisaka". Stan dróg zimą jest bardzo dobry.
Estrada

Bacówka w Sromowcach Niżnych

Widok na Trzy Korony - Sromowce

Boisko piłkarskiea dalej za nim do siatkówki

Sromowce Niżne

Krzysztof Lis Fotograf Kraków
Copyright© Krzysztof Lis 2007. Wszelkie prawa zastrzeżone